Польський фейк знову потрапив в українські соціальні мережі
1 min readУ Facebook, так само як і в інших соціальних мережах, довірливих українців просять розіслати повідомлення про те, що вмирає дитина і просять зателефонувати на певний номер телефону. UADays з’ясували, що це за «розвід», і в чому його особливість.
«Допоможи розіслати, шукають донора дитині. Розішли, будь ласка, кому можеш. Помирає 10-ти місячна дитина. У нього пухлина головного мозку, терміново потрібна операція, потрібен донор, група крові: третя мінус, тел.: 095 — 195 — 09 — 42. У батьків дитини недостатньо грошей «Epuis» і «Onet» згодні їм допомогти. «Onet» перевіряє, скільки людей отримали цей лист. За кожні відправлені три листи батьки дитини отримують на рахунок 32грн. Якщо ти відправиш мінімум 12 листів, то у тебе в профілі буде значок «Спасибі». Давайте Допоможемо », — саме так виглядає дане повідомлення.
Почнемо з того, що, по одному з достовірних джерел, вперше «розлучення» з повідомленнями про вмираючого дитині був помічений ще в далекому 2008 році. Його поширювала в сусідній Польщі група шахраїв. З тих пір зміст тексту не змінювався, в ньому все також продовжують рятувати 10 місячного хлопчика або дівчинку. Хвороба завжди приблизно однаково небезпечна — ракова пухлина головного мозку і терміново потрібен донор, кров — 3 негативна, вмирає дитина. Крім того, іноді пишуть про те, що дитина впала з гірки і розбив собі голову.
У розсилається повідомленні йдеться про компанії «Epuls» і «Onet». Onet — це польська газета, а Epuls — соціальна мережа. Ніяких благодійних акцій вони не проводять і відносини до фондів допомоги дітям не мають. Ці компанії згадуються шахраями просто так.
Деякі листи можуть містити номер телефону 8-950-1950-942, куди варто дзвонити для уточнення інформації. Номер телефону на вигляд стандартний, однак, при найближчому розгляді можна помітити цікавий факт, в номері 8-950-1950-942 — цифр більше, ніж зазвичай. Це вказує на платний номер мобільного оператора. За з’єднання візьметься непристойно велика сума грошей. Відповіді відповідно ніхто не зуміє дочекатися.
У нашому випадку, номер трансформувався в 095 — 195 — 09 — 42. Код свідчить про оператора Vodafone, при дзвінку на номер стає ясно, що абонент на зв’язку. У соцмережах пишуть, що за дзвінок на цей номер знімається 50 грн, проте це не так. Швидше за все, шахраї поширювали номер 8-950-1950-942, проте він трансформувався через самих користувачів мережі — люди побачили незнайомі цифри, подумали, що туди вкралася помилка, і переробили його. Однак, це всього лише припущення — ми настійно не радимо телефонувати на незнайомі номери, які явно залишили шахраї.
У випадках, коли не вказується номер телефону, а міститься прихована посилання, також слід побоюватися великих проблем. В такому випадку, перейшовши по ній, ви можете завантажити на мобільний телефон вірусну програму-троян. Вся незахищена інформація на пристрої стає надбанням хакерів. Так шахраї можуть отримати паролі до акаунтів, особисті фотографії, листування та багато іншого. Краще не відкривати посилання в повідомленнях дивного змісту, навіть при отриманні його від свого друга.