Свобода вибору військової служби
1 min readВ Україні оголошена загальна мобілізація. Нині існує два основних шляхи, як потрапити до війська – мобілізація або контракт. Деякі військовозобов’язані хочуть служити, але не хочуть потрапити «не туди» чи бояться, що їх не підготують перед відправленням на фронт. Чи не найбільше потенційних військових відлякує невідомість того, що чекає на них у разі мобілізації. Коли справа доходить до служби, більшість людей не хочуть грати в лотерею, а хочуть приймати власні рішення. І розуміння їхніх умінь, досвіду та сильних сторін допоможе Україні перемогти,
Якщо ви хочете захищати Україну, у вас є можливості потрапити у заздалегідь обраний вами підрозділ Сил оборони.
Чому варто заздалегідь шукати місце служби?
Офіцер медичної служби 112 окремої бригади ТрО Олександр Антонов радить шукати собі місце служби заздалегідь. На його думку, це дає більше шансів служити з однодумцями.
«Ми всі розуміємо, що армія – це дзеркало нашого суспільства. Дуже важливо, щоб з цими людьми в тебе були хоч якісь спільні цінності.
Якщо знайдеш місце і підрозділ, ти можеш бути зі «своїми» людьми. Це важливо, бо ти з ними навіть не працюєш разом, ти з ними живеш», – каже військовий.
Заздалегідь обрати конкретний підрозділ – це хороший варіант, який допоможе потрапити у військо, якщо ви поки що не можете бути мобілізованими через молодий вік чи навчання у ВИШі.
І, звісно, допоможе уникнути зловживань з боку ТЦК чи «пакування» на зупинках.
Якщо ви хочете потрапити до війська, можна умовно виділити три способи, як це зробити:
піти до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату);
звернутися напряму до підрозділу, в якому ви хочете служити;
скористатися платформами з військовими вакансіями, через які різні підрозділи рекрутують людей.
Якщо ви просто хочете служити й не маєте на меті потрапити у конкретний підрозділ, просто прийти у військкомат – це хороший варіант.
Однак якщо ви хочете на конкретну посаду, у конкретний рід військ або підрозділ – не чекайте повістки від військкомату. Бо ваші побажання, найімовірніше, не врахують. Ви можете підписати контракт з військовою частиною, до якої вас направляє ТЦК.
Також можна звертатись у рекрутингові центри підрозділів у різних містах.
Цей варіант дозволяє одразу податися на спеціальність, до якої ви найбільше тяжієте. Наприклад, якщо ви айтівець – можете розглядати вакансії з позначкою «ІТ», якщо ви журналіст – «пресслужба» тощо.
Одна з таких платформ з працевлаштування – Lobby X, яка займається рекрутуванням до Сил оборони із липня 2022, а у липні 2023 року запустила окремий сайт і Telegram-канал із військовими вакансіями.
На порталі можна знайти вакансії як на бойові (штурмовик, снайпер, мінометник, розвідник, сапер тощо), так і на небойові посади (діловод, юрист, водій, інженер, кухар тощо). Є й посади у Міноборони (для чинних військовослужбовців).
Платформа Lobby X докладає зусиль, щоб гарантувати кандидатам службу саме в тому підрозділі, в який вони подаються.
«Ми ніколи не передаємо дані кандидатів в інші підрозділи без їхнього відома, не пересилаємо їх в інші підрозділи, якщо вони цього не хочуть. І максимально намагаємося сприяти тому, щоб вони потрапили на ту посаду, на яку хотіли», – додає керівниця військового департаменту Lobby X.
Існує ще один шлях – призвати військовослужбовця наказом командира, а військкомат уже повідомити про те, що ця людина призвана і перебуває на службі.
Адже Закон про мобілізаційну підготовку і мобілізацію дозволяє командирам військових частин здійснювати мобілізацію.
«Хочу наголосити, що мобілізація через нашу платформу не дає можливості уникнути навчальних центрів чи ТЦК. Кандидати, які потрапляють у військові частини через нашу платформу, мають можливість обрати місце і роль в армії.
Це відрізняє їх від тих, хто приходить напряму до військкомату, де їм не пропонують вакансію», – наголошує Ольга.
Є вакансії, на які готові брати тільки цивільних людей, тобто мобілізовувати тих, хто не служив. А є вакансії, на які навпаки переводять лише чинних військовослужбовців ЗСУ.
Уряд заохочує чоловіків не чекати, поки їм прийде повістка, а грати на випередження — шукати конкретну роботу чи військову частину, «Можливість вибору є базовим правом кожної людини — незалежно від війни або миру. А такі важливі рішення, як про мобілізацію, можливі лише в ситуації свободи вибору», – цитує видання Ольгу Бандрівську, керівницю департаменту Lobby X.