UADays

Online Media

Федералізація: чи потрібна вона сьогодні Україні?

1 min read

Відомі експерти вважають, що заклики до федералізації України призведуть до втрати країною незалежності, інші ж стверджують, що федералізація передбачає елементи державності для регіонів, тобто це поділ країни на різні частини, які будуть володіти певною автономією і матимуть статус суб’єкта федерації.

Останнім часом ця тема повернулася в риторику українських політиків і громадян країни. Серед різноманітних висловлювань, які супроводжують наше повсякденне життя, ми все частіше чуємо слова “децентралізація” і “федералізація”.

Тому, мабуть, і потребують ці поняття глибокого осмислення, бо не  набули ще в суспільстві статусу демократичних цінностей у контексті сучасних суспільних процесів в Україні.

         Українці в більшості своїй не підтримують ідею федералізації країни. На наше глибоке переконання, федералізація є планом розколу України і не має жодних історичних, політичних та економічних передумов. Водночас варто зауважити, що федералізація небезпечна через різний економічний потенціал регіонів України (Захід – аграрний, Схід – індустріальний). Коли унітарна форма держави більш-менш дозволяє зрівнювати темпи розвитку, то у федеративній державі відмінності в економічному розвитку регіонів будуть тільки загострюватися.

Федералізації України вимагає російський президент Путін, жадання побачити Україну слабкою й залежною від Росії активно демонструють російські політики та підвладні їм ЗМІ, які  посилюють такі настрої серед населення окремих областей України.

Нас цікавить питання: чи усі, кому так імпонує ідея держави в державі, до кінця усвідомлюють суть процесу й головне – його ризики? Федералізація України ускладнить і без того непрості стосунки  між окремими регіонами. Вона сьогодні не менш небезпечна, ніж військова агресія і  означатиме руйнування держави.

Україна є єдина і неподільна держава, населення якої об’єднане спільною культурою, побутом, звичаями, які свідчать не про близькість культур, а про їх єдність. І нині Україні потрібна не федералізація, а децентралізація влади й бюджетної системи. Важливо наголосити, що децентралізація передбачає посилення у регіонів бюджетної відповідальності через запровадження власних податків та права розпоряджатися ними. Разом  із тим,  жоден регіон не матиме елементів державності, що, беззаперечно, є позитивним моментом для збереження цілісності України.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *